TEENUSED

Mida teha, kui hammas valutab

Hambavalu on üks tugevamaid valusid. Vastupidiselt levinud väljendile “hambavalu”, valutab tegelikult mitte hammas, vaid selles olev närv. Hambanärvi põletiku korral tunneb patsient talumatut valu, mida võib tajuda erinevalt. Vahel räägivad kasutajad teravast pulseerivast valust, samas kui teised kirjeldavad seda monotoonse valuaistinguna. Veel ühel levinud juhul kiirgub hambavalu teistesse hammastesse. Sellises olukorras võib teile tunduda, et valutab ülemise rea 5. hammas, samas kui tegelikult peitub valu põhjus alumise rea 3. hambas.

Sõltumata sellest, milline hammas täpselt valutab ja mis põhjusel, ei saa seda tunnet mitte millegagi segamini ajada. Hambavalu lihtsalt niisama üle ei lähe. Kui hambakanalites on alanud põletikuline protsess, siis arsti sekkumiseta sellest täielikult vabaneda ei õnnestu. Aga kas seda aega, kui hambaarsti vastuvõttu ootate, saab kuidagi kergendada? Ja mida tuleb hambavalu korral meeles pidada? Sellest järgnevalt räägimegi.

Mida tuleb teha, et hambavalu vältida

Hambavalu on tunne, mis ei võimalda teil olla efektiivne. Hambavalu tundes muutub patsient kergesti ärrituvaks, sest närv tema hambas saadab iga sekund ajju signaali, et midagi on valesti. Just seetõttu võib valu olla kas terav või monotoonne.

Hambavalu on tegur, mis tekkis koos meie organismi evolutsiooniga. Arstid ja teadlased on püüdnud sajandeid sellega toime tulla ja on lisaks tõepoolest tõhusatele valuga võitlemise meetoditele leiutanud ka terve rea selliseid, mida kindlasti katsetada ei tasu.

Rääkides tegevustest, mida hambavalu ja hambanärvi põletikuga kokku puutudes kindlasti vältida tuleks, tasub nimetada järgmisi:

  • Loputada suuõõnt kuumade lahustega.

Hamba enda soojendamine ei aita teil kuidagi valust vabaneda. Selle asemel võivad suuõõne kudede ja hamba enda soojendamine olla vastupidise mõjuga ja hambavalu ainult tugevneb.

  • Võtta antibiootikume arsti ettekirjutuseta.

Antibiootikumid on suur rühm ravimeid, millel on täiesti erinev koostis ja kõrvalmõjud. Arvestada tuleb, et antibiootikumid on ühed kõige tugevamad preparaadid ja neid võib tarvitada ainult pärast arsti soovitust. Vastasel korral riskite mitte ainult sellega, et hambavalu probleem jääb lahendamata, vaid te puutute kokku ka paljude teiste sama ebameeldivate aistingutega.

Iseravimine ei ole väljapääs sõltumata sellest, kas jutt käib kurgu- või hambavalust. Siiski on valu vähendamiseks ka mitmeid selliseid viise, mis võimaldavad teil oodata hambaarsti visiidile pääsu väiksemate ebamugavustega. Just sellistest teie tervisele kahjututest meetoditest edasi räägimegi.

Kuidas hambavalu leevendada: soovitused ja nõuanded

Hambavalu on seda tüüpi valu, mis sõna otseses mõttes ei lase teil elada. Hambavalu ajal füüsiliselt aktiivne olla on sama raske kui mõelda. Lisaks sellele ei õnnestu teil ka lihtsalt pikali heita ja lamada, sest sel juhul suureneb põletikulisse närvi jõudva vere hulk ja valu muutub veelgi tuntavamaks.

Hambavalust saab täielikult vabaneda ainult ühel viisil – pöördudes spetsialisti poole. Hambaarst teeb kõik vajalikud toimingud, eemaldab hambast närvi ning plommib hamba, et välistada nakkuse edasine levik. Kuid mida teha, kui hammas hakkas valutama reede õhtul, aga lähim hambaarsti aeg on alles esmaspäeval? Valu vähendamiseks võite teha järgmist:

  • loputada hammast sooja soodalahusega

Sooda on toode, mida tavaline kasutaja sageli alahindab. Hambavalu korral on soe soodalahus üks väheseid võimalusi, kuidas valu leevendada. Aga kuidas see toimib? Asi on sooda omadustes. Soojal soodalahusel on tegelikult antiseptiline toime ja see tapab suuõõnes osa mikroobe. Lisaks aitab sooda põletikku vähendada ja järelikult leevendab ka valu. Soodat kasutades saate valu tugevust vähendada kangete ravimiteta.

  • loputada suud rahustavate ravimtaimede, näiteks kummeli lahusega

Ravimtaimede kasutamine valu vähendamiseks on praktika, mida kasutatakse juba aastasadu. Hambavalu korral võite suud loputada rahustavatest ravimtaimedest, näiteks kummelist lahustega. Selline lahus suudab ka põletikku vähendada ja valu leevendada.

  • võtta mittesteroidseid valuvaigisteid

See valu vähendamise meetod on kasutajate seas kõige populaarsem, kuid sellel on ka mitmeid puudusi. Peamine ja kõige tähtsam – valuvaigisteid ei tasu võtta oma arstiga konsulteerimata. Valesti valitud valuvaigisti mitte ainult ei pruugi valu probleemi lahendada, vaid võib seda ka süvendada. Et sellist olukorda vältida, tasub enne valuvaigisti võtmist pidada nõu spetsialistiga.

Kõik ülaltoodud soovitused on viisid valu vähendamiseks, kuid hambavalust täielikult vabaneda  need ei aita. Valu unustamiseks ja elu nautimiseks vajate spetsialisti abi.

Selleks, et hambavalu sarnase nähtusega mitte kokku puutuda, saate üht-teist ette võtta. Esimene ja peamine on muuta hambaarsti külastus ja nõustamine oma heaks harjumuseks. Lisaks tuleks närvipõletiku tekkimise võimaluse minimeerimiseks ja hammaste üldise tervise säilitamiseks pöörata tähelepanu suuhügieenile. Kasutades spetsiaalseid hambahooldustooteid ja käies perioodiliselt eriarsti nõustamisel, võite unustada, mis on hambavalu.

Kui olete parodontiidi või pulpiidiga kokku puutunud ja ei soovi seda enam kogeda, hoolitsege oma tervise eest. Muutke hambaarsti külastamine heaks harjumuseks ja unustage hambavalu igaveseks.

Saame abiks olla!

Patsiendid on juba 25 aastat valinud endale ja oma lähedastele Rocca Denti hambaravi.

Professionaalne tase
Õpime ja areneme pidevalt
Kaasaegsed materjalid
USA, Saksamaa, Šveits, Iisrael
Laitmatu steriilsus
Range puhtuse järgimine
Valu ja stressita
Lastele ja täiskasvanutele

Broneeri aeg

 
Vajutage ukse poolt vasakul asuval sisetelefonil
Kliinik asub teisel korrusel.