Vale hambumus põhjustab närimisfunktsiooni häireid ja hammaste hõõrdumisest tingitud kulumist. Veel hiljuti lahendati see probleem breketitega, kapesid hakati kasutama kusagil paar aastakümmet tagasi. Huvi nende vastu on suurenenud eelkõige seepärast, et neil on breketite ees mitmeid eeliseid. Tutvustame teile süsteemi ja selle kasutamise tõhusust lähemalt.
Mis on kaped ja milleks on need vajalikud
Kapede ja breketite peamised erinevused on kasutusviis ja välimus. Konstruktsioon on seest õõnes ja õhukeste, kuid küllaltki jäikade seintega. Läbipaistvad kaped on valmistatud biopolümeersetest materjalidest. Nende eripäraks on, et need valmistatakse iga patsiendi jaoks individuaalselt. Komplektis on 30-40 paari, millest igaühel on spetsiaalselt ette antud erinevused. Pärast paigaldamist hakkab see igat hammast eraldi igast küljest suruma. Konstruktsiooni on näha ainult väga lähedalt ja eemalt paistab hambarida täiesti tavaline.
Nende eesmärk on parandada hambumust. Iga variant täidab kindlaid ülesandeid, mille järel see vahetatakse paari nädala pärast uue vastu. Toimimise põhimõte on järgmine: luukudet suunatatakse mehaanilise mõju all ümber. Kape surub paksemate seintega kohtadesse ja esimene etapp vastutab määratud suuna eest.
Kuidas kaped toimivad
Lõualuu seinte ja hammaste vahel on väike ruum, mis on täidetud sidekoega. Pidev surve muudab hammaste esialgset asendit ja luukoe delamineerumine vajalikus suunas. Pärast asendi muutmist jäetakse tarkusehammas rahule ja algab uuenemine: muutub hambasombu kuju ja järelikult ka naeratus.
Kape paigaldamise on õige otsus. Hammaste ümbersuunamine toimub hambaarsti kontrolli all ja hoolikalt planeeritud sammude haaval. Iga etapp vastutab teatud hammaste korrigeerimise eest. Arst arvestab ette, milliseid hambaid mis järjekorras on parasjagu õige ümber suunata.
Valmistamise materjalid
Kapesid on kahte peamist tüüpi.
- Silikoonist – suhteliselt odavad ja mõeldud väikeste kõrvalekallete parandamiseks. Silikoonist tooted on elastsed, pehmed, vastupidavad ja saavad oma ülesandega hästi hakkama.
- Polüuretaanist – kuuluvad preemiumklassi ning on eelmistest tugevamad ja kestvamad ning purunemise risk on nullilähedane.
Valmistamisel võetakse arvesse hambarea kuju ja toote plastilisust, peab see ju tekitama hambumuse korrigeerimiseks vajaliku surve. Valmis kaped pakitakse individuaalsesse karpi. Põhiline on järgida soovitusi nende kasutamiseks ja hoolduseks.
Ravi etapid
Kõigepealt on vaja külastada hambaarsti, ravida välja kaaries, vahetada välja vanad plommid ja läbi teha professionaalne hambapesu. Ravi toimub mitmes etapis.
- Arst hindab näitajaid, laseb lõualuust röntgenipildi teha ja selle järgi jäljendi, millest tehakse 3D mudel. Skaneering annab hambarea kuju edasi nii täpselt kui üldse võimalik.
- Patsient saab süsteemi koos selle kandmise graafikuga. Standardselt vahetatakse iga paar välja iga kahe nädala tagant. Hammaste joondamise kaped tohib ära võtta ainult hambapesuks ja söömise ajaks. Iga kolme kuu tagant tuleb külastada ravi kulgu kontrollivat hambaarsti.
- Viimane paar on mõeldud hammaste asendi lõplikuks muutmiseks. Seejärel saate liikuda edasi hammaste asendi kinnistamise etappi, kus te küll jätkate kapede kandmist, aga nende vormi enam ei muudeta. Kapesid tuleb kanda selleks, et hambaid paigal hoida ja nende juured uude asendisse stabiliseeruksid. Need pannakse hammastele ainult ööseks ja kandmise kestuse määrab arst.
Te saate konstruktsiooni ise muuta. Esimesed tulemused on märgata umbes kolme kuu pärast. Lõplik korrektsioon võtab aega umbes pool aastat, aga võib minna ka kauem, isegi kuni kaks aastat. Ravi kestus sõltub patsiendi vanusest, tema organismi seisundist ja sellest, kui täpselt ta järgib arsti soovitusi ja nõuandeid.
Kandmise reeglid
Soovitud tulemuste saavutamiseks peate kapesid kandma 22 tundi ööpäevas, mis tähendab, et teil tuleb nendega isegi magada. Kapede paari tuleb vahetada umbes iga kahe nädala tagant vastavalt graafikule. On ka mõned piirangud – te ei tohi midagi süüa ja juua tohite ainult vett. Suitsetamist on soovitav vähendada või sellest halvast harjumusest üldse loobuda, regulaarselt hambaid pesta ja hoida kapesid spetsiaalselt selleks ette nähtud karbis.
Kuidas kaped kinnituvad?
Protsess toimub kindlas järjekorras. Kapesid tuleb hakata hammastele panema ülemise hambarea keskelt alustades ja mõlemal küljel järk-järgult tahapoole liikudes. Hambapindade ja süsteemi vahele ei tohi jääda isegi väga väikest vahet.
Kui tihti on kapesid vaja vahetada?
Nagu eelnevalt juba rääkisime, võib kaped ära võtta ainult söömise ja joomise ajaks. Toidus ja jookides sisalduvad värvained võivad nende värvi muuta ja temperatuuri kõikumised põhjustada süsteemi deformeerumist. Hammaste ilusa välimuse hoidmiseks ja säilitamiseks on soovitav loobuda suitsetamisest ja nätsu närimisest. Pärast suust ära võtmist peske kaped hambapasta ja -harjaga puhtaks ja loputage sooja vee all üle.
Kas kapesid tohib paigaldada ka kroonidele?
Vastus on jah – kroon ei ole vastunäidustus kapede paigaldamiseks. Raviplaani koostamisel arvestatakse hammaste liikumisega ja seepärast ei sega implantaadid nende liikumist ega ole täiendava negatiivse mõjuga. Ärge kartke hammastele kapesid paigaldada.
Kas kapesid tohib paigaldada laminaatidele
Teoreetiliselt tohib, aga kui hambad on õigesse asendisse saaanud, võivad laminaadid inetud välja näha ja muuta naeratuse geomeetriat. Samuti võib muutuda koormus, mis põhjustab laminaatide kihistumise või kahjustumise. Hambaarstid soovitavad kõigepealt hambumust korrigeerida.
Kõike eelnevat arvesse võttes on viltuste hammaste joondamise vahendid breketitele ideaalne alternatiiv. Need võimaldavad hammbumust korrigeerida ja lahendada mitmesuguseid korrigeerimisega seotud probleeme. Te saate kauni naeratuse igasuguste ebamugavusteta.