Katt keelel – kas tasub karta?
Hambaarst oskab keele värvi põhjal välja selgitada erinevaid haigusi ja hinnata, kui hästi seedesüsteem toimib. Näiteks heleroosa toon kõneleb normaalsest tervislikust seisundist. Kui arst avastas suuõõne läbivaatusel keelel valge, tumeda või kollase katu, vajate arstiabi. Tõsi küll, mõnes olukorras ei ole see appikarje. Näiteks kui halba suulõhna ei ole ja te näete keelel roosat viirgu, ei maksa häirekella lüüa. Katu tekkimine on sageli seotud kehva suuhügieeni või ebakvaliteetse toiduga, aga teismeeas võivad põhjuseks olla ka hormonaalsed muutused. Kui aga kiht on tihke, tume, kollane või valge, soovitame pöörduda hambakliinikusse.
Keelekatu tüübid
Tutvustame peamisi tüüpe, mis annavad tunnistust mõnest nakkushaigusest.
- Kollane – normaalne, kui ilm on palav ja põuane. Siiski räägib selline värv terviseprobleemidest: annab märku tõsistest või vähestest seedesüsteemi häiretest. Kui katu struktuur ei ole tihe ja on hambaharjaga kergesti eemaldatav, tähendab see, et teie organism on šlakkidega saastunud. Tekkis paar tundi pärast hammaste pesemist, siis korrigeerige toidusedelit. Rabe struktuur, ebameeldiv maitse ja halb suulõhn on tõsise häda tundemärgid. Tekkepõhjusteks võivad olla probleemid pankrease ja maksaga.
- Valge – võib märgata hommikuti (une ajal funktsioneerivad süljenäärmed halvemini). Valge katt tekib keelele ka kehva suuhügieeni tõttu. Lisaks sellele võivad põhjusteks olla halvad harjumused (alkoholi liigtarvitamine, suitsetamine), suu kuivus, hormonaalsed muutused (kliimaks, rasedus), kestev ravimite võtmine (kõige sagedamini antibiootikumide), happeid ja magusaineid sisaldavad toiduained, kroonilised haigused, ägedad viirusnakkused, keele- või suuõõne vähk, hingamisteede haigused, suuõõne kandidoos, HIV jne.
- Tume – tekkepõhjusteks võivad olla soor (haigus muutub krooniliseks, aga ravi korral hakkab keel helenema), atsidoos (happe-aluse tasakaalu häire), ägedad nakkused (sümptomiteks on nõrkus ja kõrge palavik), viiruslik angiin (palavik, äge kurguvalu).
Halbade tagajärgede vältimiseks minge õigeaegselt hammaste kontrolli. Arst võib määrata üldvere analüüsi, teha seedesüsteemi ultraheliuuringu, komprogrammi jms. Pidage meeles, et katt on ideaalne keskkond bakterite paljunemiseks ja seepärast pidage hoolikalt kinni suuhügieenist.
Miks katt tekib?
Võimalikeks tekkepõhjusteks on suitsetamine, seedetrakti ja hingamisteede haigused, nakkushaigused ja onkoloogilised protsessid. Üsna sageli võib põhjus olla täiesti süütu – sõite-jõite värvivaid toiduaineid (peet, porgand, kõrvits, mustikad, kohv). Kui teie keel on aga valge, pruun või kollane, on parem siiski arsti poole pöörduda.
Kuidas vabaneda valgest katust keelel?
Olenevalt tekkepõhjusest kasutatakse erinevaid meetodeid. Raviplaan koostatakse iga patsiendi jaoks individuaalselt ja võib hõlmata järgmisi raviviise.
- Õige toitumine – patsiendil soovitatakse sageli muuta toidusedelit. Näiteks loobuda täielikult praetud ja rasvastest ning magusatest ja teravatest toitudest ja jahutoodetest. Toitumisplaani korrigeeritakse sõltuvalt maovaevusest ja selle arengustaadiumist.
- Rohke vee joomine – suu limaskesta niisutamine on kasulik kuivuse tekkimise korral. Samuti soovitame kasutada õhuniisutajaid.
- Hoolikas suuhügieen – sel juhul on kindlasti kohustuslik hambapesu kaks korda päevas, spetsiaalse hambaniidi ja erinevate suuloputusvahendite kasutamine, mis vähendavad kahjulike bakterite hulka. Samuti võib kasutada kraabitsat, mille abil saab vabaneda bakteriaalsetest ladestustest ja füsioloogilisest katust.
- Medikamentravi (arsti ettekirjutusel) – meetodite eesmärk on vabaneda haigusest. Näiteks nakkusliku kahjustuse korral määratakse viirusevastased ravimid või antibiootikumid. Põletikuvastaseid pehmendava toimega vahendeid kasutatakse põletikukollete tekkimisel suuõõnes.
Iseravimisega ei maksa tegelema hakata. Isegi kui sümptomid taanduvad, ei tähenda see, et teie meetod toimib. Sümptomid võivad maskeeruda, et seejärel uuesti avalduda. Mida varem õige raviga alustate, seda kiiremini sellest patoloogiast vabanete.