TEENUSED

Täielik ülevaade igemepõletikust: põhjused, sümptomid ja tõhus ravi

Selle haiguse taga võivad peituda igemete valu ja ebamugavustunne. Ravimata juhtumid võivad areneda tõsisteks probleemideks, näiteks igemepõletikuks. Õigeaegne hambadiagnostika ja ravi aitavad ennetada põletikulisi protsesse. Vaatame, mida see haigus endast kujutab.

Mis on igemepõletik?

Igemepõletik (gingiviit) on igemete põletik, mille põhjustavad kahjulikud bakterid. Esimeseks märgiks on igemete veritsemine hammaste pesemisel. Ebaõige suuhügieen soodustab katu teket, mikroobide kogunemist ja hambakivi tekkimist. Aja jooksul muutuvad igemed tursunuks, punetavaks ja valulikuks. Ravita jätmisel võib haigus areneda parodontiidiks ja viia isegi ühe või mitme hamba kaotuseni.

Igemepõletiku tüübid

Igemepõletik jaguneb mitmeks vormiks:

  • Katarraalne – kõige kergem vorm, kahjustuvad pehmed koed. Esinevad põletik, valu ja igemete veritsemine.
  • Haavandiline – põhjustab palavikku, valu, ebamugavust kõva toidu närimisel, väsimust ja halba hingeõhku. Võib areneda haavandiliseks stomatiidiks.
  • Hüpertroofiline – igemekude hakkab liigselt kasvama, sageli on vajalik kirurgiline sekkumine.
  • Atroofiline – igemed taanduvad, peamiseks põhjuseks on vitamiinipuudus.
  • Vincenti gingiviit – tekib immuunsuse languse tõttu, kui organismi satuvad kahjulikud bakterid.
    Igemepõletiku ravi ja põletiku eemaldamine on võimalik meie hambakliinikus. Meie professionaalid viivad kõik vajalikud protseduurid läbi kiiresti, kvaliteetselt ja valutult.

Gingiviidi põhjused

Haiguse arengut mõjutavad sisemised ja välised tegurid. Sisemised tegurid:

  • Suuhügieeni eiramine – õige hambaharja ja -pasta valik aitab vältida katu teket ja bakterite paljunemist.
  • Kasulike ainete puudus – tasakaalustamata toitumine põhjustab mineraalide ja vitamiinide puudust, mis on vajalik emaili tugevdamiseks.
  • Hammaste kasv – eriti levinud lastel. Lõikuvad hambad võivad igemeid vigastada ja mikroobid võivad sattuda haavadesse.
  • Hammustushäired – lõualuu liikumine võib vigastada igemeid, vajalik on hambaravi.
  • Seedetrakti haigused – näiteks kõrvetised tõstavad suus happesust ja halvendavad toitainete imendumist.

Välised tegurid: suitsetamine, kaaries, teatud ravimite kasutamine, suuõõne mehhaanilised vigastused, bakteriaalsed infektsioonid viiruslike või soolehaiguste taustal.

Peamised sümptomid

Igemepõletik algab märkamatult, kuid süveneb ajapikku. Levinumad sümptomid:

  • halb hingeõhk
  • igemete turse
  • haavandite teke
  • valu, veritsus
  • punetus ja paistetus
  • võimalik ka nõrkus, unisus, palavik

Kui märkad neid sümptomeid, pöördu kohe hambaarsti poole, et vältida haiguse arengut.

Miks on igemepõletik ohtlik?

Ravita jätmisel võib see viia tõsiste tagajärgedeni nagu parodontoos, parodontiit, igemeabstsess, endokardiit. Infektsioon võib levida ka lõualuusse ja põhjustada haavandite teket.

Gingiviit vs. parodontiit

Gingiviit on kergem haigus ja sageli varajane märk parodontiidist – tõsisem haigus, mis kahjustab hamba tugistruktuure. Gingiviiti saab ravida, kuid luu- ja igemekoe kahjustusi pole võimalik taastada. Varajane avastamine aitab vältida pöördumatuid tagajärgi.

Gingiviidi ravi – tõhusad meetodid

Ennetamiseks on oluline hea suuhügieen ja regulaarne hambaarsti külastamine, et haigus varakult avastada. Kui põletik on juba tekkinud, eemaldab hambaarst selle põhjused (hambakatt, kivi, kahjustatud hambad jne). Ravi võib toimuda nii hambaarsti juures kui ka kodus.

Hambaarstlik lahendus

Ravi algab professionaalse hambapuhastusega. Hambaarst teeb põhjaliku suuhügieeni, annab nõu ja soovitusi. Kontrolli tuleks tulla uuesti 1, 3 või 6 kuu pärast – olenevalt juhtumi raskusest.

Kodune ravi

Kodune ravi koosneb mitmest sammust, mis leevendavad sümptomeid ja parandavad igemete seisundit:

  1. Õige harjamistehnika – kasutage pehmet harja, liikuge ringjate liigutustega, vältige tugevat survet. Harjake vähemalt kaks korda päevas.
  2. Hambavahehari või niit – eemaldab toidujäägid ja katu. Soovi korral kasutage ka suu-irrigaatoreid.
  3. Suuvesi – vähendab katu, hoiab suuõõne tervena ja takistab bakterite arengut. Valige vähese keemiaga toode vastavalt oma vajadustele.
  4. Soolalahus – looduslik desinfitseerija, leevendab põletikku. Loputage suud vähemalt kaks korda päevas.
  5. Apteegitooted – käsimüügis saadaval, sisaldavad looduslikke põletikuvastaseid aineid nagu kummel, teepuuõli, aaloe jne.

Olemas on ka spetsiaalsed hambapastad, millel on põletikuvastane ja antibakteriaalne toime. Need aitavad eemaldada katu ja tugevdavad hambaemaili. Rahvameditsiinist on kasu näiteks tammekoore keeduse, salvei leotise või lepaviljade tõmmisega suu loputamisel.

Igemepõletiku ennetus

Pese hambaid hommikul ja õhtul. Kasuta sobivat harja ja pastat. Loputa suud pärast sööki. Käi regulaarselt hambaarstil. Söö vitamiini- ja mineraalirikkaid toite, lisa menüüsse kiudaineid. Vähenda kiirete süsivesikute tarbimist. Ravi suuõõnt õigeaegselt.

Ennetusel on väga oluline roll. Meie kliinik pakub kõiki vajalikke teenuseid nii ägeda kui ka kroonilise gingiviidi raviks. Õigeaegne tegutsemine aitab vältida põletiku süvenemist ja tõsiseid tüsistusi.

Saame abiks olla!

Patsiendid on juba 25 aastat valinud endale ja oma lähedastele Rocca Denti hambaravi.

Professionaalne tase
Õpime ja areneme pidevalt
Kaasaegsed materjalid
USA, Saksamaa, Šveits, Iisrael
Laitmatu steriilsus
Range puhtuse järgimine
Valu ja stressita
Lastele ja täiskasvanutele

Broneeri aeg

 
Vajutage ukse poolt vasakul asuval sisetelefonil
Kliinik asub teisel korrusel.