Suuõõne tervis sõltub kvaliteetsest hooldusest ja hambaarsti külastamise regulaarsusest. Õigeaegsed visiidid võimaldavad tuvastada patoloogiad varajases staadiumis ja läbi viia vajaliku ravi. Väga paljud aga lükkavad neid käike pidevalt edasi. See on enamasti seotud hirmu, ebamugavuse ja instrumentidega seotud psühholoogilise stressiga. Kui patsient on närvis, on arstil vajalikke toiminguid keeruline teha. Sel juhul tuleb appi medikamentoosne uni. Näiteks sedatsioon on patsiendi viimine emotsionaalse ja kehalise lõdvestuse seisundisse, võib isegi öelda, et unne. Tänu sellele on võimalik vabaneda hambaarsti hirmust.
Mis on sedatsioon?
Nagu eespool öeldud, uinutab see protsess patsiendi magama. Seda on kahte tüüpi: sügav ja pindmine. Esimese variandi puhul on patsient täielikult lõõgastunud ja uinunud. Protseduur viiakse läbi anestesioloogi range järelevalve all ja seda kasutatakse üsna harva. Teine meetod tähendab minimaalset mõju, poolune seisundit ja kerget naasmist ärkveloleku faasi.
Sedatiivsete ravimite manustamine võib samuti toimuda kahel viisil. Esimene on inhaleerimine ehk spetsiaalse rahustava ja lõdvestava segu sissehingamine. Teine on veenisisene ehk süstimise teel manustamine ja seda kasutatakse harva. Maksimaalne toime kestab kuni ühe tunni ja patsient ei tunne end ärgates mingil moel halvasti või ebamugavalt.
Protseduuri läbiviimise etapid
Peatume põhjalikumalt inhaleerimismeetodil, kuna see on populaarsem, kuigi hõlmab ettevalmistust – enne protseduuri tuleb olla kolm tundi söömata. Protseduur ise koosneb mitmest etapist. Te istute toolil ja anestesioloog asetab teie näole maski, mis on ühendatud hapniku-lämmastiku segu sisaldava seadmega. Lõõgastumiseks piisab vaid mõnest hingetõmbest, mille järel te langete emotsionaalse lõõgastuse seisundisse ja hambakirurg saab raviga alustada.
Plommimise, hamba õgvendamise ja muude toimingute ajal on patsient teadvusel ning võimeline küsimustele vastama ja arsti palveid täitma. Protseduuri lõppedes lõpetab anestesioloog segu manustamise. Umbes 10-12 tunni jooksul pärast protseduuri ei ole soovitav autorooli istuda, kuna reageerimisvõime võib olla veidi pidurdunud.
Erinevus narkoosist
Sedatsioon erineb täielikult narkoosist ja aitab hammaste kontrolli ja hambaravi ajal lõõgastuda. Patsient on teadvusel ja suhtleb arstiga. Toime lõpeb pärast maski eemaldamist ja umbes 10 minutiga on segu organismist täielikult väljunud. See protsess rahustab isegi lapsi. Narkoos aga kutsub esile täieliku uinumise. Toome ära sedatsiooni peamised erinevused narkoosist.
- Segu sissehingamisel on patsient täiesti teadvusel, narkoos aga paneb magama ja patsient ei ole suuteline arstiga suhtlema.
- Ravimite toime kiire lakkamine pärast maski eemaldamist. Pärast anesteesiat kestab toibumine kaua.
- Isegi ravimite süstimine ei valutusta täielikult, narkoosi ajal aga ei tunne te midagi.
Hapniku-lämmastiku segu sissehingamine sobib lastele, anesteesiat aga on parem nende puhul vältida, kuna ei mõju organismile hästi. Sedatsiooni protsess on optimaalne inimestele, kellel on suurenenud ärevus või olnud halb ravikogemus. See valik on ideaalne lahendus tundlike ja närviliste natuuride puhul.
Kõrvaltoimed
Sedatsiooni kasutatakse hambaravis üsna tihti, kuid sellel võib olla ka kõrvalmõjusid.
- Kurguvalu – lisaks inhaleerimisele kasutatakse anesteetikumi manustamiseks intubeerimistoru, mis põhjustab hiljem neelamisel ja rääkimisel valu ja kurgu kuivust. Need sümptomid püsivad kõige rohkem paar tundi.
- Iiveldus – riski vähendamiseks ärge tehke järske liigutusi ning paari tunni jooksul ärge sööge ega jooge.
- Peavalu – põhjuseks võib olla muretsemine või dehüdratsioon. Enamikul juhtudel aitavad valuvaigistid selle vastu juba paari tunniga.
- Kehatemperatuuri tõus – väike temperatuuritõus ei anna muretsemiseks põhjust. Arsti poole tuleb pöörduda juhul, kui temperatuur kerkib 38 kraadini (hoidke ära põletiku tekkimise oht).
- Koordinatsioonihäired – eriti ettevaatlik olge trepist üles minnes, paluge mõnel lähedasel end pärast protseduuri saata.
Patsientide kommentaaride kohaselt võib emotsionaalne seisund olla veidi häiritud, seega on parem päeva jooksul olulisi otsuseid mitte teha. Organism peab taastuma ja normaliseeruma. Vältige toiduvalmistamist ja haigete sugulaste eest hoolitsemist.
Millal soovitatakse sedatsiooni kasutada?
Sedatsiooni kasutatakse hamba väljatõmbamise ja kaariese ravi ajal. Samuti on see soovitatav hambarea õgvendamise korral. Protsess on optimaalne väikelastele puhul, vähendades neil stressi. Sobib ka neile, kes on liiga püsimatud, et pikalt paigal istuda.
Protseduuri soovitatakse kerge ärevuse või hirmu korral, kergesti tekkiva okserefleksi, keerulise ja pikaaegse ravi või halva hambaarstikogemuse korral. Soovitame valida usaldusväärsete professionaalsete töötajatega hambakliinikud.
Sedatsioonil on hambaravis mitmeid eeliseid. Näiteks väheneb sülje tootmine ning patsient on täiesti rahulik ja arst saab keskenduda ravi kvaliteedile. Selle meetodi kasutamine rahustab närvisüsteemi, sobib lihtsateks operatsioonideks ja ennetavateks uuringuteks ning nullib igasuguse ebamugavustunde.