Umbes 90% inimestest on märganud pärast hammaste pesemist verd. Enamik neist ei pööra sellele vähimatki tähelepanu, teised ehmuvad, aga ei võta midagi ette. Kui igemed veritsevad, on soovitav pöörduda hambaarsti poole. See sümptom on üsna ohtlik ja võib põhjustada mitmesuguseid halbu tagajärgi. Nende vältimiseks tuleb aega viitmata raviga alustada.
Igemete veritsemise põhjused
Toome esmalt ära põhipõhjused.
- Puudulik suuhügieen – see näitaja on oluline, sest ega hambaarstid asjata selgita, et hambaid tuleks pesta vähemalt kaks korda päevas. Regulaarne suuhooldus aitab vältida erinevaid haigusi.
- Parodontiit – kahjustatud on koed, mis vastutavad hamba hambasombus hoidmise eest. Tekivad patoloogilised taskud, millesse kogunevad mäda ja hambakivi.
- Gingiviit – sel juhul tekib mitte ainult igemete veritsemine, vaid hävivad ka sidekoed, tekib hambakivi, hambakael paljastub ja see toob kaasa hammaste tundlikkuse suurenemise.
- Vitamiinipuudus – sel juhul on häiritud kollageeni tootmine, mis vastutab veresoonte elastsuse eest. Avitaminoos mõjutab vere hüübimist ja põhjustab mitmesuguseid põletikke.
- Vigastused – sellesse kategooriasse kuuluvad muu hulgas ebaõnnestunud proteesid ja logisev plomm. Veritsemine tekib ühe, vahel ka kahe hamba piirkonnas.
Igal tüübil on oma individuaalsed eripärad ja meetodid hammaste valutuks raviks. Näiteks vitamiinipuuduse korral on ette nähtud spetsiaalne vitamiinikuur. Proteesi või plommi saab asendada uuega. Parodontiidi keskmist staadiumi ravitakse hammaste lahastamise teel.
Põletiku ja tulevase veritsemise peamised sümptomid
Kui teil igemed veritsevad, tähendab see seda, et suus on alanud mingid patoloogilised protsessid. Sümptomiteks on:
- halb hingeõhk isegi pärast korralikku suuhügieeni (põletikulise protsessi algus);
- ladestused emailil, mis on hambaarstile kohe näha;
- igemete punetus ja paistetus;
- igemekudede vohamine;
- valutunne suus.
Mõnel juhul võib tõusta palavik. Õigeaegse ravi puudumine võib kaasa tuua atroofia, kudede ja luu hävimise, periodontaalse tasku moodustumise ja isegi hamba kaotuse.
Millega igemete veritsemist ravida
Kui teil igemed valutavad ja veritsevad, pöörduge kohe hambaarsti poole, kes määrab mitmest etapist koosneva kompleksravi. Esimene samm on läbivaatus ja diagnostika ehk igemete ja täidiste seisundi uuring ning kaariese ja pulpiidi tuvastamine. Seejärel tehakse professionaalne puhastus, mille käigus eemaldatakse ladestused, mis kahjustavad suu keskkonda ja põhjustavad kahjulike bakterite teket. Ravikompleksi eesmärk on aktiivne võitlus nakkustega, mis võimaldab taastada koed ja leevendada põletikke. Hambaarst räägib teile ka edasisest suuhooldusest.
Kui hammastele on tekkinud katt, tuleb läbi viia sügavpuhastus spetsiaalsete instrumentidega. Mõnel juhul võib hambaarst kasutada laserseadmeid.
Soovitame pöörduda erahambaarsti poole. Siin töötavad oma ala professionaalid, kes tunnevad kõiki uuenduslikke meetodeid, mis võimaldavad teil veritsusest vabaneda. Ärge unustage, et tulemus sõltub mitte ainult arsti professionaalsusest, vaid ka teil endal tuleb järgida arsti antud soovitusi.
Profülaktika
Üks võimalusi on puhastus airflow-meetodil – helendamine, loomuliku värvi taastamine ning hambakivi ja -katu eemaldamine. Profülaktika alla kuulub ka regulaarne hammaste pesemine (vähemalt hommikul ja õhtul). Õigesti valitud hambapasta ja -hari kaitsevad hambaid aktiivselt erinevate bakterite eest ja säilitavad suus terve mikrofloora. Ärge unustage kasutada hambaniiti. Sobiva suuloputusvahendi leidmiseks pidage nõu oma hambaarstiga. Õigel toitumisel (toit sisaldab rikkalikult mikroelemente, mineraale ja vitamiine) on samuti täita oluline roll. Gaseeritud jookidest on parem hoiduda ning jahutooted ja maiustused on soovitav menüüs kas üldse välja jätta või vähemalt tarbida neid võimalikult harva ja vähe. Regulaarne hambakliiniku külastamine võimaldab teil probleemid kiiresti avastada ja minimaalsete kahjudega lahendada.
Kui soovite tõhusaid tulemusi, siis teadke, et kirjeldatud probleemi saab ravida ainult hambaarst. Kõiki soovitusi järgides on seda võimalik üldse vältida. Iseravimisega ei tohiks tegeleda, sest sel juhul võite haiguse käest lasta. Asjatundlik arst mitte ainult teeb kindlaks veritsuse tekkepõhjused, vaid määrab ka õige ravi ja valib meetodid, mis võimaldavad teil haiguse unustada. Kõigi meetodite järgimine aitab teie hambaid kaitsta, te vabanete valust ja saate toitu täiel määral nautida.