TEENUSED

Kuidas hambapastat valida?

Ükski päev ei tohi alata ilma hommikuse rituaali hambapesuta. See on isikliku hügieeni alusväärtus. Suuõõne eest regulaarselt hoolitsedes kaitsete end hamba- ja igemehaiguste eest. Hooldusvahendeid on aga nii palju, et lausa silme eest võtab kirjuks: hambapastad, loputusvahendid, hambaniidid, nii tavalised kui elektrilised hambaharjad, hambavaheharjad jne. Valida on nii odavamaid kui kallimaid vahendeid. Selles artiklis räägime teile hambapasta valimisest ja lahkame järgmisi küsimusi: millist liiki pastasid on olemas, millise koostisega pasta valida ja kuidas valida konkreetsele näidustusele vastav pasta.

Hambapastade liigid

  • Fluoori sisaldavad – mõeldud kaariese ennetamiseks. See element tugevdab hambaemaili ja muudab selle bakterite eraldatavate hapete suhtes vastupidavamaks. Sobivad igapäevaseks kasutamiseks. Ei soovitata täiskasvanutele ja fluoroosi põdevatele lastele.
  • Valgendavad – sisaldada abrasiivseid osakesi ehk keemilisi valgendavaid aineid, mis aitavad eemaldada hambaemaili pinnal olevaid plekke. Tõhusad toidust, kohvist, teest ja tubakast põhjustatud tumenemise kõrvaldamiseks. Emaili kahjustamise vältimiseks ei tohiks neid siiski pidevalt kasutada.
  • Bakteritevastased – sisaldavad koostisosi, mis takistavad bakterite kasvu suuõõnes. Need aitavad võidelda igemepõletikuga ning takistavad hambakatu ja hambakivi teket. Selliseid pastasid soovitatakse sageli igemehaiguste korral.
  • Lastele – välja töötatud, arvestades laste suuõõne eripära. Neis sisalduvad abrasiivsed osakesed on õrnemad, fluoriidi kontsentratsioon väiksem ja maitse on meeldivalt lastepärane. Oluline on valida pasta vastavalt lapse vanusele.
  • Tundlikele hammastele – sisaldavad koostisosi, mis vähendavad hammaste tundlikkust ning tugevdavad hambaemaili ja kaitsevad paljastunud hambajuuri (-kanaleid?). Aitavad leevendada valu ja ebamugavustunnet kuumade, külmade ja magusate toitude söömisel.

Mida hambapasta võib või peab sisaldama?

Paljud arvavad, et mida kallim pasta, seda parem. On see ka tegelikult nii? Hambaarstid soovitavad pöörata tähelepanu hambapasta koostisele.

  • Fluoriidid

Näiteks naatriumfluoriid ja amiinfluoriid tugevdavad hambaemaili ja kaitsevad kaariese tekke eest. Fluoori soovitatav sisaldus hambapastas on täiskasvanutele 1000-1500 ppm ja lastele alla 1000 ppm.

  • Abrasiivsed ained

Ränidioksiid näiteks aitab tõhusalt eemaldada kattu ja plekke. Oluline on, et abrasiivsed osakesed oleksid piisavalt õrnad, et ei kahjustaks hamba pinda.

  • Bakteritevastased koostisosad

Triklosaan ja kloorheksidiin aitavad võidelda igemepõletiku ja kaariest põhjustavate bakteritega.

  • Niisutajad ja paksendajad

Niisutajad (näiteks glütseriin või sorbitool) ja paksendajad (näiteks karrageen või ksantaankummi) tagavad vajaliku konsistentsi ega lase pastal kuivada.

  • Vahu tekitaja

Naatriumlaurüülsarkosinaat soodustab pasta ühtlast jaotumist hammastele ja parandab puhastavaid omadusi.

  • Valgendavad koostisosad

Pürofosfaadid ja vesinikperoksiid aitavad hambaid valgendada.

Hambapastade liigitus näidustuste põhjal

Hambapastasid saab liigitada erinevate näidustuste põhjal olenevalt suuõõne vajadustest ja seisundist. Toome ära peamised kategooriad.

  1. Kaariese profülaktikaks – võivad sisaldada kaltsiumi, tsinkoksiidi ja fluoori. Tugevdavad hambaemaili ja ennetavad kaariese teket.
  2. Igemehaiguste tekkimise vältimiseks – võivad sisaldada kloorheksidiini või taimeekstrakte (näiteks kummeli või salvei). Mõlemad aitavad vähendada igemepõletiku ja igemete veritsemise ohtu.
  3. Tundlikele hammastele – sisaldavad selliseid koostisosi nagu kaaliumnitraat või strontsiumkloriid, mis vähendavad hammaste tundlikkust ja kaitsevad neid välisärritajate eest.
  4. Valgendavad – ei sobi pidevaks kasutamiseks. Sisaldavad abrasiivseid osakesi, mis eemaldavad plekke.

Mida ei tohiks hambapasta sisaldada?

Mõned koostisosad võivad olla tervisele kahjulikud, nii et võtke vaevaks ja tutvuge pasta koostisega. Vältima peaksite pastasid, mis sisaldavad järgmisi koostisosi:

  1. SLS (naatriumlaurüülsulfaat) on vahu tekitaja, mis võib põhjustada suu limaskesta ärritust ja soodustada aftoossete haavandite teket;
  2. triklosaan on antibakteriaalne aine, antibiootikum, mis võib rikkuda hormonaalset tasakaalu ja soodustada resistentsete bakterite teket. Seda ainet sisaldavat pastat tohiks kasutama ainult ravieesmärgil;
  3. parabeene ja formaldehüüdi kasutatakse säilitusainetena, aga kahjuks on neil halb omadus organismi kuhjuda ja allergilisi reaktsioone tekitada;
  4. suhkur ja suhkruasendajad koostises võivad soodustada kaariese teket. Parem on valida ksüliiti või sorbitooli sisaldavad pastad, mis ei kahjusta hambaid.

Enne hambapasta valimist on väga tähtis pidada nõu hambaarstiga. Kui probleem on teada, leiab sellele ka lahenduse. Kui teil tekkis küsimusi, pöörduge hambaravikliinikusse Roccadent. Valige õige hambapasta ning teie hambad ja igemed püsivad terved kõrge eani.

Saame abiks olla!

Patsiendid on juba 25 aastat valinud endale ja oma lähedastele Rocca Denti hambaravi.

Professionaalne tase
Õpime ja areneme pidevalt
Kaasaegsed materjalid
USA, Saksamaa, Šveits, Iisrael
Laitmatu steriilsus
Range puhtuse järgimine
Valu ja stressita
Lastele ja täiskasvanutele

Broneeri aeg

 
Vajutage ukse poolt vasakul asuval sisetelefonil
Kliinik asub teisel korrusel.