Meie suuõõs on ruum, milles asuvad pidevalt miljonid erinevad bakterid. Enamik baktereid jõuab suuõõnde koos õhuga või kokkupuutel esemetega, millel need organismid asuvad. Suuõõs on happeline keskkond ega sobi eriti bakterite kiireks paljunemiseks, kui just hügieenireegleid ei rikuta.
Hambahügieeni eiramine on üks levinumaid põhjusi, miks patsiendid puutuvad kokku hambaprobleemidega. Asi on selles, et väikesed toiduosakesed jäävad söömise käigus ühel või teisel viisil hammaste vahele. Need osakesed muutuvad soodsaks keskkonnaks bakterite paljunemiseks.
Bakterite paljunemine suuõõnes võib viia nn pehme katu tekkimiseni. See katt on kõrge happesusnäitajaga mass, mis võib hävitada hambaemaili ja kahjustada seeläbi mitte ainult teie hammaste välimust, vaid ka nende tervist. Ainus viis selliseid tagajärgi vältida, on jälgida hambahügieeni, aga kuidas seda teha?
Kui tihti tuleb hambaid pesta
Küsimus, kui sageli tuleb hambaid pesta, on äärmiselt oluline. Üldtunnustatud seisukoht on, et hambaid tuleks pesta 2 korda päevas, hommikul ja õhtul. Õhtul on tuleb hambaid pesta pärst õhtusööki, enne magamaminekut, aga kuidas on lood hommikusöögiga?
Hambaravi valdkonna spetsialistid pole veel jõudnud üksmeelele, millal täpselt on hommikul õige hambaid pesta. Mõned arvavad, et pärast sööki, mis on loogiline, sest nii saate vabaneda toidujääkidest hammaste vahel ja takistada bakterite paljunemist. Teised spetsialistid aga rõhutavad, et hambaid tuleb pesta enne sööki, et vabaneda öö jooksul suuõõnde kogunenud bakteritest. Mis aga puudutab hammaste pesemist pärast hommikusööki, siis selle võib asendada spetsiaalse suuveega.
Hammaste pesemine on harjumus, mis on kohustuslik, kui soovite oma hambaid tervena hoida. Kuid ainult hammaste harjamisest ei piisa, see toiming peab olema ka tõhus. Kuidas aga täpselt hambaid pesta ja mida teha, kui teil näiteks on breketid? Kõigest järjekorras.
Optimaalne hammaste puhastamise tehnika
Arvestades, kui paljud kasutajad on huvitatud hammaste õigest puhastamisest, pole üllatav, et hambahügieeniks on rohkem kui üks viis. Puhastusmeetodeid on nii täiesti tervetele hammastele kui ka probleemsetele. Enamik spetsialiste eelistab nn õrna hammaste puhastamist. Selle eripära seisneb selles, et selle käigus on peaaegu võimatu kahjustada igemeid, mis on kogu suuõõne tervise jaoks väga oluline.
Hammaste puhastamisel, et mitte igemeid ja emaili kahjustada, ei tasu jõudu kasutada. Asetage lihtsalt hari 45-kraadise nurga alla ja suunaga igemete juurest hamba lõikekoha poole. Igale hambale on vaja eraldada umbes 10-12 kordust. Nii vabanete hambakatust ja hammaste vahele jäänud toiduosakestest.
Kuidas pesta hambaid, kui teil on breketid
Breketid on populaarne lahendus, mis võimaldab korrigeerida ebaühtlast hambumust ja unustada igaveseks naeratuse vead. Paraku muudavad breketid hammaste pesemise tavalisest veidi keerulisemaks. Aga kuidas olukorda parandada? Teid aitavad tehnoloogiad.
Tänapäeval on breketeid kasutavate patsientide jaoks kõige populaarsem lahendus nn ultraheliharjad. Nende eripära on see, et nad tekitavad vibratsiooni, mis aitab vabaneda toiduosakestest ja pehmest hambakatust hammastel. Ultraheliharjad on lisaks breketeid kasutavatele patsientidele suurepärased ka parodontiidi all kannatavate inimeste puhul.
Selleks, et pesta hambaid võimalikult tõhusalt ning samal ajal hambaid ja igemeid kahjustamata, on vaja sobivat harja. Seda valides tasub nõu pidada hambaarstiga, kes valib teie suuõõne omadusi ja hammaste seisundit arvestades sobiva jäikusega harja. Aga kuidas on lood protsessi endaga?
Millele hammaste pesemisel veel tähelepanu pöörata
Hammaste pesemine näib olevat lihtne protseduur, milleks vajate ainult hambaharja, et suuõõs tõhusalt puhastada. Hammaste vahel olevatest toiduosakestest saate emaili kahjustamata täielikult vabaneda siiski ainult juhul, kui kasutate lisaks ka hambaniiti, suuloputusvahendit ja loomulikult õiget hambapastat.
Lisaks harjamisele tuleks pärast seda kindlasti kasutada ka hambaniiti. See on spetsiaalne abivahend, millega saab hambavahesid puhastada igemeid vigastamata. Samuti tasub meeles pidada suuvett ja eriti selle koostist. Kvaliteetne suuloputusvahend ei tohiks sisaldada alkoholi ja kloorheksidiini, mis võivad teie hammaste ja hambaemaili seisundile halvasti mõjuda.
Lisaks harjale, hambaniidile ja loputusvahendile tuleks tähelepanu pöörata hambapastale. Tänapäeva hambapastasid kasutatakse üha harvem ainult puhastamiseks, enamus turul olevaid pastasid pakuvad valgendavat efekti või lisafunktsioone, näiteks suurt fluoriidisisaldust. Selleks, et valida hambapasta, mis sobib just teie hammastele ja mille koostis võimaldab saavutada suuõõne maksimaalse puhtuse, tuleks pöörduda oma hambaarsti poole.
Spetsialistid soovitavad teile hambapasta, mis ei kahjusta teie hambaid ja on just teie puhul parim lahendus.