TEENUSED

Kas tarkusehambaid on vaja?

Hambaarstil oleks õige käia kord poole aasta jooksul, aga paraku lükkab suur osa inimesi seda käiku edasi ja edasi kuni viimse piirini, kui valu enam elada ei lase. Aga see pole selle artikli põhiteema, vaid hoopis see, kas tarkusehamba eemaldamine on vajalik. Igaühele see hammas ju piinu ei valmista. Püüame selle teema teile võimalikult põhjalikult ja üksikasjalikult lahti seletada.

Milleks on tarkusehambaid vaja?

Meie kauged eellased poleks tagumiste purihammasteta kuidagi hakkama saanud, kuna olid sunnitud kõhutäiteks järama kõikvõimalikku jämedakiulist kraami (liha, juured, juurikad, pähklid jms), mille purustamiseks olid tugevad lõuapärad hädavajalik. Moodsa aja inimeste toidulaud on hoopis teistsugune ja närimiseks ei tule enam Heraklese kombel pingutada. Teadlased aga on leidnud, et tarkusehammastel on ka tänapäeval inimeste elus täita mitu tähtsat funktsiooni. Mis need on, saate teada kui edasi loete.

  • Närimine – vajalikud toidu peenestamiseks, kui lõikehambad puuduvad.
  • Väiksem koormus lõualuule – närimisel võtavad hambarea kaheksandad hambad enda peale suure osa survest, leevendades kõrvalhammaste koormust ja vähendades sellega oluliselt nende enneaegse kulumise ohtu.
  • Tugi – parandavad ja toetavad lõualuu struktuuri.
  • Siirdamine – kolmandat purihammast kasutatakse sageli siirikuna.

Kaheksandad hambad kasvavad aktiivselt nii naistel kui meestel. Tarkusehamba lõikumisel võib tekkida ebamugavustunne, kuid mitte kõigil. See protsess tekitab mõnele ebamugavust, samas kui teised ei tunne peaaegu midagi.

Kus tarkusehambad asuvad

Tarkusehambad on nii alumises kui ülemises hambareas kõige viimased. Oma nime said nad nad seetõttu, et on viimased, kuid tegelikult on kaheksandad. Kus need ülalõualuus asuvad, on selge, sest muud kohta neile lihtsalt pole. Nende jaoks on alati vähe ruumi, mis põhjustabki asukoha, probleemid ja eemaldamise vajaduse. Lõikumine sõltub juba nende asukohast ja arengust. Mõned hambaarstid on kindlad, et need tuleb eemaldada, teised aga, et alles jätta.

Tarkusehamba lõikumise tundemärgid

On teatud sümptomid, mis viitavad uue hamba ilmumisele:

  • igeme tursumine;
  • kerge valu kohas, kust hammas lõikuma hakkab;
  • kerge survetunne;
  • valu neelamisel;
  • lümfisõlmede suurenemine;
  • ninakinnisus;
  • peavalu;
  • veidi haiglane olek.

See protsess võib venida pooleteise kuuni. Püsiv valu on märk sellest, et tuleks külastada hambaarsti. Pidage meeles, et valu võib küll ajutiselt vaibuda, aga hiljem uue hooga tagasi tulla. Õnneks läheb see enamasti kasvamise lõppedes üle.

tarkusehamba eemaldamine

Kas selle eemaldamine on valus

Kui tarkusehammas valu teeb ja ebamugavust põhjustab, on targem see eemaldada. Siiski on olukordi, kus see on vastunäidustatud: ühe või mitme hamba puudumine, tarkusehammas toetab proteesi, nõrk immuunsüsteem jm.

POOLT oleku põhjused on järgmised: kitsas lõualuu (tekitab tugevat valu), suurenenud hambahaiguste risk, lõikumine on väga valulik (kasvab vale nurga all), kaariese teke, hakkavad lagundama kõrvalhambaid, hammaste joondamise vajadus. Samuti aitab tarkusehamba eemaldamine ära hoida järgmisi tüsistusi:

  • düstoopia – suuõõne pehmete kudede kahjustus;
  • kaaries – korraliku suuhügieeni võimatus;
  • tsüstid – kudede vigastused, vähene kohalik immuunsus;
  • perikoronariit – mäda kogunemine sidekoe membraani kahjustuse tõttu;
  • periodontiit – põletik, toidujääkide kogunemine, hambakivi tekkimine, bakteriaalse floora arenemine;
  • osteoperiostiit – põletikulised protsessid luudes.

Nende tüsistuste tekkimine nõuab kaheksanda hamba eemaldamist. Vajalik on ka suuõõne ravi. Tavaliselt eemaldatakse tarkusehambad kohaliku tuimestusega, aga mõnel juhul ka narkoosi all. Väga tugev valu on seejuures haruldane, maksimaalselt võite tunda kerget ebamugavust.

Kuidas käib tarkusehamba eemaldamine

Komplikatsioonide tekkimisel langetab hambaarst otsuse eemaldamise kasuks ja valib selleks optimaalse meetodi.

  1. Röntgen (diagnostika) ja haiguslooga tutvumine, mis aitavad välja selgitada patsiendi iseärasused.
  2. Tuimastuse valik sõltub uuringute käigus saadud andmetest, standardselt kasutatakse kohalikku tuimastust.
  3. Kudede vigastamise vältimiseks on vajalik hambakaela paljastamine.
  4. Hammast loksutatakse, purustades sellega hammast hambasombus hoidev sidekude.
  5. Hammas tõmmatakse välja spetsiaalsete hambatangidega.
  6. Vajaduse korral eemaldatakse hambakillud.
  7. Haav töödeldakse põletikuvastaste ja antiseptiliste vahenditega.
  8. Igeme servad õmmeldakse kinni.

Kui hamba tangidega eemaldamine ei ole võimalik (tarkusehammastel on ebakorrapärased kõverad juured), kasutab hambaarst keerukamat varianti. Enne luukoe eemaldamist puuritakse lõualuusse ava, et eraldada juur kroonist.

Kuidas pesta hambaid pärast tarkusehamba eemaldamist

Kuidas hambaid õigesti puhastada – hambaarst annab teile konkreetsed soovitused, kuidas operatsioonijärgselt käituda. Näiteks – jätke tarkusehamba eemaldamisest jäänud haava ümbritsevad marlitampoonid kolmeks päevaks sinna, kus nad on; kolme päeva möödudes loputage nädal aega suud antiseptilise suuloputusvahendiga pärast igat söögikorda; vältige kehalist koormust; loobuge vähemalt nädalaks kuumadest ja närimist nõudvatest toitudest; pärast operatsiooni ärge suitsetage ega sööge vähemalt kolm tundi. Ärge katsuge haava keelega, see võib kaasa tuua vereklombi tekkimise, mis aeglustab haava kinnikasvamist. Esimest korda tohib tavapäraselt hambaid pesta umbes nädal pärast tarkusehamba eemaldamist, seni piisab arsti poolt välja kirjutatud spetsiaalse antiseptilise lahusega loputamisest.

Tarkusehamba eemaldamine on tõsine kirurgiline protseduur. Operatsioonil võib esineda negatiivseid tagajärgi, näiteks hematoom. Sümptomid võivad mõne päeva jooksul süveneda. Kui turse nelja päeva jooksul ei alane, pöörduge kindlasti arsti poole. Tänu moodsatele seadmetele ja kogenud arstidele tuleb operatsioonijärgseid tüsistusi ette väga harvad.

Saame abiks olla!

Patsiendid on juba 25 aastat valinud endale ja oma lähedastele Rocca Denti hambaravi.

Professionaalne tase
Õpime ja areneme pidevalt
Kaasaegsed materjalid
USA, Saksamaa, Šveits, Iisrael
Laitmatu steriilsus
Range puhtuse järgimine
Valu ja stressita
Lastele ja täiskasvanutele

Broneeri aeg

 
Vajutage ukse poolt vasakul asuval sisetelefonil
Kliinik asub teisel korrusel.