TEENUSED

Kaaries – kõik, mida on tarvis selle kohta teada

Kui te käite regulaarselt hambaarsti juures (iga poole aasta tagant), hambakanalid õigeaegselt terveks ravite ja suuhügieenist kinni peate, siis see haigus teid ei ohusta. Vastasel juhul te nii kergesti ei pääse. Kaaries on hammaste pehastumise ja lagunemise põhjus, mida nimetatakse ka aeglaseks surmaks. Esmalt tekib hamba pinnale väike, peaaegu märkamatu täpp, paari kuu pärast tunnete tugevat valu, haigus hakkab progresseeruma ja nõuab kohest ravi.

Kaariese staadiumid

Algul hakkavad suus arenema kahjulikud bakterid. Seda põhjustavad liigne süsivesikuterikka toidu tarbimine, puudulik suuhügieen, teatud haigused ja immuunsuse vähenemine. Arenguetappe on mitu.

  • Karioossed täpid (algstaadium) – email muutub pehmeks ja hambale tekib märkamatu hele plekike. Sel juhul on kaariese ravi võimalik, tõhus ja üsna taskukohane.
  • Pindmine – plekk hakkab suurenema ja tumenema, bakterid tungivad sügavale kanalitesse. Selles staadiumis saab email kahjustada, tekib valu ja hambad muutuvad tundlikuks.
  • Keskmine – dentiini peamine kiht hakkab lagunema. Sisemine osa ei ole nii vastupidav ja seetõttu haiguse areng kiireneb ning karioosne õõnsus täitub bakteritega.
  • Sügav – haigus jõuab hambanärvideni, tekib pulpiit ja valu muutub tuikavaks. Kui ravi ei alustata, suureneb hamba kaotamise oht.

Esihammaste kaaries rikub kergemal juhul naeratuse, eriti kui hammas tuleb eemaldada, halvimal juhul põhjustab lisakulutusi. Selle probleemi vältimiseks tuleb järgida suuhügieeni reegleid, toituda tervislikult (loobuda iiristest, karamellkommidest, mullijookidest). Valige hambapastad, mille koostisse kuulub fluor ja külastage regulaarselt hambaarsti.

Kuidas kaaries hammastele tekib?

Haiguse põhiliseks põhjuseks on kahjulikud bakterid, mis toodavad hapet ning leostavad kaltsiumi ja fluori. Valu tekib ka järgmistel põhjustel:

  • ebapiisav süljeeritus, mida vähem seda on, seda kiiremini hambakanalid lagunevad;
  • liiga suurtes kogustes maiustuste söömine mõjub halvasti hambaemailile ja suuõõnele (lastel tekib kaaries peamiselt just selle tõttu);
  • immuunsüsteemi häired, antibiootikumide võtmine, stress ja mitmesugused viirusnakkused;
  • geneetiline tegur, sest ka pärilikkusel on kaariese tekkimises oluline osa.

Tegelikult ei ole kaariese tekkimise põhjust võimalik tuvastada. Meie soovitame hoolitseda korralikult suuhügieeni eest, tasakaalustatult toituda ja vähem närvitseda.

Mille poolest erineb kaaries hambakivist?

Kirjeldatud nakatumisprotsess pehmendab ja lagundab hambaid ning on hambaaukude tekkimise põhjus. Selle võib sageli avastada hambakivi alt, mis on tingitud sellest, et katus sisalduvad bakterid provotseerivad piimhappe ja sahharoosi moodustumist. Pikaajalisel kokkupuutel nendega hakkab email lahustuma ja tekib väike pigmenteerunud plekk. Algstaadiumis pole see defekt silmale nähtav, eriti kui seda katab hambakivi.

Hammastevahelisel pindmisel kaariesel on kahjulike ladestustega peaaegu identsed sümptomid: igemete veritsus, halb hingeõhk, emaili tuhmumine ja värvi muutumine. Sedamööda, kuidas haigus areneb, tekib hammaste tundlikkus kihisevate jookide, maiustuste ning väga kuuma ja külma toidu suhtes. Pärast ärritaja kadumist valu ajutiselt vaibub.

Kuidas ravida?

Kui pöördumatuid, hamba eemaldamist nõudvaid kahjustusi pole, piisab hamba ravimisest, milleks kasutatakse vajaduse korral sedatsiooni (leebe mittenarkootilise uinuti viimine pindmistesse kudedesse). Ravi seisneb patoloogiliste muutuste kõrvaldamises kahjustatud piirkondadest ja kaarioosse õõnsuse saneerimises ning selle desinfitseerimises ajutise täidise paigaldamisega, kasutades desinfitseerivaid vahendeid. Pindmise haigestumise ravi toimub hamba prepareerimise ja selle järgneva plommimise teel.

Populaarseks ravimeetodiks on ka täitekomposiidi, ülinakkuvate omadustega materjali kasutamine. Seda kasutatakse paljudel juhtudel ja see aitab ära hoida hamba prepareerimise vajaduse. Unustada ei maksa ka kaariesest kahjustatud piirkondade lihvimise ja selle järgneva remineraliseerimise meetodit (kasutatakse elektroforeesi ja naatriumfluoriidi komposiiti).

Meetodi valik sõltub haiguse tõsidusest. Teile sobivaima oskab valida ainult professionaalne hambaarst. Mõnes olukorras kasutatakse näiteks pulbi dentiiniga katmist. Auk hambas vooderdatakse ravimipadjaga, mis leevendab põletikku ja aitab kaasa hamba taastumisele.

Raviga luuakse kolm kihti: vooder, pasta ja täitematerjal. Seejärel suuõõs kuivatatakse, mis parandab täidise kinnitumist, lihvitakse hambalt maha ebamugavust tekitavad konarused ja seejärel poleeritakse (vähendab tundlikkust ja vigastuste ohtu). Kaaries hambakaelal on tõsine haigus ja üks kaariese tekkimise peamine põhjus. Kui aga käite regulaarselt ja õigeaegselt hambaarsti juures, saate seda tänu tänapäevasele hambaravile vältida ja selle haiguse igaveseks unustada.

Unustada ei tohi ka ennetusmeetmeid, spetsiaalsete pastade ja suuloputusvahendite kasutamist ning hambakatu ja hambakivi eemaldamist. Ärge unustage tugevdada pehmenenud emaili, kasutades spetsiaalseid professionaalseid kaltsiumi ja fluori sisaldavaid tooteid (lakid, lahused). Vaadake üle oma toidusedel, loobuge liitsüsivesikute tarbimisest ja sööge võimalikult vähe magusat. Kui neid lihtsad reegleid järgite, on teie naeratus terve ja lumivalge.

Saame abiks olla!

Patsiendid on juba 25 aastat valinud endale ja oma lähedastele Rocca Denti hambaravi.

Professionaalne tase
Õpime ja areneme pidevalt
Kaasaegsed materjalid
USA, Saksamaa, Šveits, Iisrael
Laitmatu steriilsus
Range puhtuse järgimine
Valu ja stressita
Lastele ja täiskasvanutele

Broneeri aeg

 
Vajutage ukse poolt vasakul asuval sisetelefonil
Kliinik asub teisel korrusel.