Paar rohelist õuna võivad tekitada ebamugavust, kuid umbes 70% üle 25-aastastest inimestest kogevad sageli sellist nähtust nagu hammaste tundlikkus. Vürtsikad või hapud toiduained, kuum või külm toit võivad põhjustada põletavat valu. Seda seisundit nimetatakse hüperesteesiaks – valuliku reaktsiooni ilmnemiseks mehaanilistele, keemilistele või temperatuuriärritajatele.
Selle haiguse peamine põhjus peitub hambaemaili koostise muutumises ja pH-tasakaalu häirumises. Iseseisvalt ei ole võimalik selle probleemiga toime tulla. Soovitame pöörduda meie hambakliinikusse Rocca Dent. Meil töötavad tõelised oma ala professionaalid. Nad vastavad küsimustele, leiavad igale patsiendile individuaalse lähenemise ja arvestavad tema soovidega. Meie teeninduse tase ja tulemus meeldivad teile kindlasti, sest te vabanete valust ja taastate hambaemaili.
Hüperesteesia peamised sümptomid
Hammaste hüperesteesiat iseloomustab valu ja email reageerib peaaegu kõigile ärritajatele. Kogemata põske puudutades võite tunda teravat valu. Tõsi küll, see möödub sõna otseses mõttes minutiga. Hambaraviga hilinemine toob kaasa järjest intensiivsema ja kestvama valu. Just vaibununa naasevad nad uuesti uue jõuga. Tundlik email võib põhjustada kannatusi, mida võib võrrelda ägeda pulpiidiga.
Sellel haigusel on kolm peamist astet. Esimene – reaktsioon külmale või kuumale, teine – lisandub reaktsioon teravatele ja hapudele toitudele, kolmas – valu põhjustavad kõik ärritajad, isegi põse vastu puutumine.
Ülitundlikkuse tekkimise põhjused
Hammaste ülitundlikkus on sageli seotud järgmiste põhjustega:
- emaili kahjustus erinevate hapetega;
- hammast ümbritsevate kudede parodontiit;
- kliimaksist ja rasedusest põhjustatud hormonaalsed nihked;
- puuviljade ja mahlade sage tarbimine;
- vale hambumus;
- valesti valitud suuhügieeni- ja hammaste valgendamise vahendid;
- emaili erosioon;
- valesti läbi viidud hammaste valgendamine;
- harjumus pidevalt küüsi ja seemneid närida ning niiti katki hammustada;
- kõvakoe kahjustus vigastuse tagajärjel pärast proteesi või täidise paigaldamist;
- kaaries.
Hammaste ülitundlikkus võib tekkida ka pärast hügieenilist puhastust või plommimist. Sel juhul ärge muretsege, sest see nähtus möödub kuni 10 päevaga.
Mida teha, kui hambad on tundlikud?
Kuigi selle patoloogia kõrvaldamine on üsna keeruline, võimaldab õigesti valitud ravi hammaste ülitundlikkuse välja ravida. Ravi koosneb mitmest etapist.
- Remineraliseerimine – emaili taastamine ja sellele järgnev tugevdamine spetsiaalse fluoriidi, kaltsiumisoolade ja mineraalide kompleksi abil. Ravikuur kestab kuni 15 seanssi.
- Plommimine ja saneerimine – sobib juhul, kui valu on põhjustatud kaariese tekkimisest.
- Spetsiaalsete vahendite kasutamine – kasutatakse mitmesuguseid pastasid ja geele, mis eemaldavad niiskust ja kõrvaldavad valu põhjuse. Need aitavad taastada mineraalide tasakaalu ja sobivad kasutamiseks nii hambakliinikus kui kodus.
- Elektroforees – kasutatakse hammaste ägeda tundlikkuse korral.
Raviks kasutatakse sageli fluoriide, mis moodustavad lahustumatu soola, mille abil kanalid suletakse. Fluoreeritud lakid on lühiajalise toimega, mille pikendamiseks tuleb pinnale kanda mitu kihti. Need sulgevad mikropoorid momentaanselt, pakkudes kohest leevendust. Desensibilisaatorid sisaldavad aineid, mis hermetiseerivad kanalid, koaguleerides neis oleva valgu ja võimaldades taastada hambapinna. Sageli kasutavad hambaarstid ka oksalaate, mis nagu fluoriididki moodustavad lahustumatu soola, ärritamata seejuures pehmeid kudesid, ei vaja fikseerimist, sulgevad kanalid ja vähendavad valu.
Ärge unustage ennetavaid toiminguid. Näiteks sööge fosfori-, kaltsiumi- ja fluoririkkaid toite. Soovitav on unustada seemned igaveseks ja lõpetada küünte närimine. Kasutage pehmet hambaharja, vältige jäätist kohviga ehk kontrastse temperatuuriga toite. Ärge venitage viimase hetkeni, vaid külastage regulaarselt hambaarsti.
Kui kannatate pidevalt hammaste ülitundlikkuse all, pöörduge meie poole. Meie hambaarstid viivad läbi kvaliteetse diagnostika ja määravad sobivad ravimeetodid. Pidage meeles, et ravi hõlmab mitte ainult hambaravi ja spetsiaalsete vahendite kasutamist, vaid ka kodust hooldust.