Ülemäärane bakterite hulk suus on sageli tingitud hambakivi ja hambakatu õigeaegselt eemaldamata jätmisest. Sel juhul hakkavad vabanema ainevahetusproduktid ja hommikuks on hingeõhk muutunud ebameeldivaks. Seda ebameeldivat lõhna nimetatakse teaduslikult halitoosiks, mille esinemise peamiseks põhjuseks on väävliühendid, mis on põhjustatud mikroobidest suuõõnes, lihtsamalt öeldes halvast suuhügieenist.
Miks tekib halb lõhn?
Halb hingeõhk võib tekkida mitmel põhjusel, millest igaühe jaoks on oma individuaalsed raviviisid.
- Alkohoolsete jookide ja tubakatoodete tarbimine – sel juhul hakkab hambaemail kollaseks tõmbuma ja igemed põletikuliseks muutuma. Pärast kalatoodete, mädarõika, küüslaugu ja sibula söömist piisab hambapesust. Alkohoolsete jookide ja tubaka tarbimisest loobumine on sellises olukorras ainuõige lahendus.
- Hambahaigused – ebameeldiva lõhna põhjuste hulka kuuluvad ka glossiit, stomatiit ja limaskesta põletik. Bakteriaalne katt igemete ääres põhjustab turset ja veritsust. Õigeaegne pöördumine hambakliinikusse aitab sellest probleemist vabaneda.
- Kroonilised või ägedad haigused – suhkruhaiguse korral lõhnab suuõhk mädanenud õunte või atsetooni järele. Gastriit ja muud seedetrakti probleemid põhjustavad mädamuna haisu. Viirushaigustele on iseloomulik mädane lõhn. Te peate kiiresti pöörduma hambaarsti poole, aga kui suuõõnega on kõik korras, registreeruma profiilse diagnostika läbimiseks perearsti vastuvõtule.
- Ravimite võtmine – antibiootikumid ja hormonaalsed preparaadid mõjutavad negatiivselt mitte ainult mao, vaid ka suuõõne mikrofloora tasakaalu. Unerohud, rahustid ja antidepressandid tekitavad suukuivust, nii et baktereid pole lihtsalt millegagi maha uhta. See probleem kaob sageli kuuri lõppedes, aga samuti on soovitav juua tavalisest rohkem vedelikku.
Pidage meeles, et kodus ravimine tõenäoliselt ei anna soovitud tulemust. Te vajate professionaali abi, kes teeb hammaste diagnostika ja suudab kindlaks teha suust tuleva ebameeldiva lõhna põhjuse.
Halitoosi ravi preparaatidega
Selle haiguse väljaarenemise peamine põhjus on halb suuhügieen. Seepärast, kui kannate elainereid või breketeid, pühendage nende puhastamisele rohkem aega ja tähelepanu. Halitoosi ravi on võimalik spetsiaalsete tablettide, suuloputusvahendite ja hambapastade abil. Esimene variant ei vabasta lõhnast, küll aga võib kõrvaldada stomatiidi, gingiviidi, farüngiidi ja muud põhjuse. Loputusvahendid on mõeldud bakterite hävitamiseks, värskendavad hingeõhku ja tagavad suuõõne igakülgse kaitse. Seejuures on täiesti välistatud mis tahes halb mõju mikrofloorale. Hambapastad ja -geelid tugevdavad igemeid, takistavad kaariese arengut, kaitsevad hambaemaili katu eest, aitavad kaasa parodontiidi ja muude halva hingeõhu tekkepõhjuseks olevate haiguste ravile.
Profülaktika
Suu halitoosi on võimalik ise tuvastada. Võtke vatipadi, pühkige keelejuure ja põskede limaskesti ja kui tunnete ebameeldivat lõhna, võtke kohe tarvitusele kõik vajalikud abinõud. Sellise nähtuse vältimiseks tutvustame teile ennetavaid meetmeid.
- Hammaste pesemine 2 korda päevas – soovitav on kasutada spetsiaalseid valgendava efektita pastasid või geele, mis ei sisalda fluori. Hari ei tohiks olla liiga kõva, valiku tegemiseks pidage nõu oma hambaarstiga.
- Alkohoolsetest jookidest ja tubakast loobumine – rääkisime eespool juba sellest, et sigaretid ja alkohol põhjustavad mitte ainult halba lõhna, vaid põhjustavad ka hambaemaili kollaseks tõmbumist. Tulemuste saavutamiseks peate neist mõlemast täielikult loobuma.
- Keele hoolikas puhastamine – see hooldus aitab samuti vabaneda ebameeldivast lõhnast, kõrvaldab erinevaid kahjulikke baktereid ja takistab nende paljunemist.
- Hambaniidi kasutamine – võimaldab puhastada hambavahesid ja hambaid kodus võimalikult põhjalikult puhastada.
- Hambaarsti külastamine vähemalt iga poole aasta tagant – professionaalne läbivaatus ja õigeaegne hammaste ultrahelipuhastus aitavad kirjeldatud probleemi ilmnemist vältida.
Kui soovite halvast hingeõhust lõplikult vabaneda, siis loobuge alkohoolsetest jookidest ja suitsetamisest, peske regulaarselt hambaid ja keelt, jooge rohkelt puhast vett ning loputage suud spetsiaalsete vahenditega. Kui te ei ole soovitud tulemust saavutanud, peate otsima abi hambaarstilt, kes suudab kindlaks teha põhjuse ja valida teile sobiva ravi. Tänu sellele on teie hingeõhk alati värske ja email kaitstud. Te saate teiste inimestega muretult suhelda ja halvast hingeõhust igaveseks vabaneda.